Home Doświadczenia Przesadzanie
Przesadzanie

Uprawiane rośliny po pewnym czasie potrzebują przesadzenia. Najczęściej przesadza się je co 2-3 lata, w zależności od tego, w jakim stopniu rozłożyło się już podłoże. Podłoże powinno być przepuszczalne, tj. powinny być widoczne poszczególne kawałki podłoża, a nie drewnopodobna jednolita masa. Raczej nie powinno być na powierzchni mchu, glonów, grzybów czy białych, albo pomarańczowych nalotów.  Nie powinno też mocno pachnieć grzybami.

Rośliny o sympodialnym typie wzrostu (dużo pseudobulw) przesadzamy też, kiedy młode przyrosty zaczynają już wychodzić z doniczki. Jeśli jest potrzeba podziału takiej rośliny na dwie, należy pamiętać, że każda z powinna mieć co najmniej po 3 pseudobulwy, w tym jedną młodą. Wprawdzie pozwalam sobie na dosyć duże doniczki (15, 17cm), ale należy pamiętać o ogólnej zasadzie, że storczyki wolą mieć za ciasno niż zdecydowanie za luźno w doniczce.Przed przesadzeniem należy rośliny dobrze podlać, żeby ich korzenie były elastyczne i dały się łatwo ułożyć w doniczce. Nowego podłoża nie uciskamy w doniczce, ale raczej precyzyjnie staramy się umieścić we wszystkich wolnych przestrzeniach, tak, żeby nie uszkodzić korzeni. Chybotliwe rośliny stabilizuję patyczkami lub drutem ogrodniczym.Storczyki sympodialne sadzi się na brzegu doniczki, tak, żeby najmłodsza pseudobulwa była na środku, a monopodialne na środku. Po przesadzeniu roślin nie podlewa się przez 1-2 tygodnie, żeby ewentualne uszkodzenia korzeni zdążyły się zagoić.

Czasem przesadzam rośliny kwitnące jeśli istnieje taka potrzeba, ale raczej najodpowiedniejszym okresem na przesadzanie jest moment, kiedy przekwitły i na nowo zaczynają rosnąć (kiedy młode korzonki mają 1-3 cm).  

Przesadzanie Cymbidium może wydawać się dosyć drastycznym zabiegiem, szczególnie jest bardzo duże i ma bardzo przerośniętą bryłę korzeniową. Przy pomocy noża kuchennego można odciąć część korzeni (taka ilość podobno nie jest roślinie potrzebna) i pozostawić roślinę na kilka godzin, żeby miejsca cięcia podeschły, zasypać je sproszkowanym węglem drzewnym, który ma odkażające właściwości i posadzić roślinę do nowego podłoża ze sporą ilością torfu ("podłoże dla storczyków" z supermarketu, które do żadnych innych storczyków poza Cymbidium się nie nadaje!). Choć ten zabieg wygląda groźnie, to roślina zazwyczaj ma się całkiem dobrze i wytwarza nowe przyrosty. Należy pamiętać, że cymbidia preferują ciasne doniczki i powinny być przesadzane, kiedy bryła korzeniowa wypycha już roślinę na kilka centymetrów powyżej doniczki. Doniczka może być tylko odrobinę większa od poprzedniej. Jeśli mamy jednak wystarczająco dużo miejsca na duże donice, to można nie ograniczać masy korzeniowej, tylko przesadzać za każdym razem do większej doniczki (widziałam ogromne, piękne cymbidia uprawiane w wiadrach). Cymbidia w odróżnieniu od innych rodzajów w okresie wzrostu mają duże zapotrzebowanie na wodę i nawozy. Należy je więc traktować na nieco innych prawach jak pozostałe.


 
 
 
 
 
Pozostałym storczykom nie skraca się korzeni. Można natomiast odmłodzić nieco starego falenopsisa, który miał już w swoim życiu dużo liści, po których pozostała długa łodyga. Warunkiem jest, że tuż pod młodymi liśćmi rosną żywe, zielone korzenie, najczęściej wystające mocno poza doniczkę. Roślinę przed cięciem należy dobrze podlać, żeby korzenie były elastyczne. Potem można taką łodygę odciąć ostrym sekatorem tuż pod żywymi korzeniami, wyrzucając dół łodygi ze starymi, zasuszonymi korzeniami, a następnie delikatnie skręcić młode korzenie i umieścić w doniczce w nowym podłożu. Ograniczamy też podlewanie na tydzień lub dwa, żeby cięcie się zagoiło.

Nie należy pochopnie podejmować decyzji o odmładzaniu falenopsisa, gdyż tylko naprawdę stare rośliny tego potrzebują. Wystawanie korzeni z doniczki jest u falenopsisa rzeczą zupełnie normalną.