Home Doświadczenia Kupowanie
Kupowanie roślin

Połowa sukcesu w uprawie storczyków to wybór dobrych jakościowo roślin, a z tym bywają ogromne kłopoty. Przy wyborze roślin kuszą nas zazwyczaj piękne kwiaty, ale to nie one powinny jedynie decydować, czy kupimy roślinę czy nie. Największą uwagę powinniśmy zwrócić na stan korzeni i liści.

Korzenie powinny być zdrowe, całe, nie zaschnięte, u falenopsisa i Wandy srebrne lub zielone, ale nigdy żółte, pomarańczowe lub brązowe. Patrzymy też na ich końcówki, czy są żywe i zielone. U sabotków korzenie są pomarańczowe lub brązowe i włochate, ale zazwyczaj ich nie widać. Inne storczyki, te z pseudobulwami, najczęściej mają korzenie białe z  zielonymi końcówkami.

Podłoże powinno być przepuszczalne, tj. powinny być widoczne poszczególne kawałki podłoża, a nie drewnopodobna jednolita masa. Raczej nie powinno być na powierzchni mchu, glonów, grzybów czy białych, albo pomarańczowych nalotów.  Nie powinno też mocno pachnieć grzybami, bo te wszystkie objawy mogą świadczyć o zalaniu rośliny i jej złym stanie.

Liście powinny być jędrne, zielone, bez plam, czy zasuszonych końcówek. U „oncidiowatych” powinny oprócz starych pseudobulw być także młode (co najmniej jedna, ponieważ zazwyczaj kwitną tylko na nowych przyrostach).

Szukamy na roślinie szkodników, czyli wszelkiego robactwa w postaci małych czarnych kropek na spodzie liści, małych tarczek u nasady liści, włochatych kłaczków na liściach lub na korzeniach, czy pajęczynek, również wylinek (pustych pancerzyków po owadach). Patrzymy też, czy nic nie lata wokół roślin (maleńkie latające insekty, białe lub czarne). Jeśli jest cała paleta roślin, to oglądamy też inne rośliny, bo jeśli szkodniki są na innych z tego samego transportu, to na pewno będą też na naszej.

I na koniec oglądamy kwiaty, czy nie mają plam, szarych nalotów, czy mają regularny kształt, czy nie są zmutowane. Często mutacje kwiatów powodowane są przez wirusy, które są nie do zwalczenia. Roślina i tak trafi na kompost.

Ważną sprawą przy zakupie Phalaenopsis jest, skąd wyrasta pęd kwiatowy. Pęd powinien wyrastać z dołu, spod liści. Nie kupuje się roślin, u których pęd wyrasta ze środka, tam, gdzie najmłodszy liść. Roślina ta nie ma szans na dalszy wzrost, bo nie ma już stożka wzrostu. Nie będzie tworzyła nowych liści i z czasem zamrze. Rzadko zdarza się, że wypuści nową roślinkę z boku starej i dalej będzie rosła.

Jeśli kupujemy rośliny zimą, musimy je odpowiednio zabezpieczyć do transportu. Mróz może je natychmiast ściąć. Tak samo jest w upalne lato. Roślina pozostawiona nawet na krótko w samochodzie może tego nie przeżyć.

Osoby zaczynające przygodę ze storczykami, na początku przechodzą tzw. fazę ostrą, czyli wpadają w pułapkę ciągłego kupowania nowych roślin, dzięki czemu kolekcja szynko się powiększa. Wiem coś o tym, bo sama to też przeszłam. Wiele roślin nie przeżyło braku doświadczenia. Teraz przyjęłam bardzo dobrą zasadę, że kupuję nowe rośliny tylko wtedy, kiedy nic u mnie nie kwitnie. Na szczęście przy kilkudziesięciu roślinach zdarza się to niezmiernie rzadko, więc kolekcja nie powiększa się w zastraszającym tempie.

Osobom początkującym radzę zawsze, jeśli mają już kilka swoich storczyków, żeby poczekały rok, nie kupując następnych. Żeby zobaczyły, czy ich rośliny dobrze rosną i czy potrafią doprowadzić je do ponownego kwitnienia.