Home Doświadczenia Rozmnażanie
Rozmnażanie w domowych warunkach

Najprostszym sposobem rozmnażania roślin o sympodialnym typie wzrostu (dużo pseudobulw) jest ich podział na dwie mniejsze (patrz tekst o przesadzaniu). Nie ma natomiast możliwości dzielenia roślin o monopodialnym typie wzrostu, takich jak falenopsis. Czasem zdarza się, że roślina wytworzy maleńką roślinkę wyrastającą z boku, lub na pędach kwiatowych zamiast kwiatów. Taką roślinkę storczykarze nazywają „keiki”. Keiki pojawia się najczęściej, kiedy roślinie jest źle i stara się ratować, przez wytwarzanie młodych roślinek. Czasem pojawia się bez powodu. Można też sprowokować powstanie takiego keiki. Ja czasem obcinam przekwitłe pędy kwiatowe i ustawiam je w wazonie na południowym oknie, blisko szyby. Duże natężenie światła w zestawieniu z wysoką temperaturą pobudzają „uśpione oczko” do wytworzenia młodej roślinki. Najpierw pojawiają się liście, potem korzonki. Jeśli roślinka ma co najmniej 3 listki i co najmniej 3 korzonki, z czego jeden ma co najmniej 3 cm, można ją odciąć z kawałkiem pędu i wsadzić do maleńkiej doniczki. Należy też pamiętać o obcięciu pędu kwiatowego, jeśli keiki chce kwitnąć.  Można też stymulować powstanie keiki na rosnącym pędzie, na roślinie przy pomocy żarówki skierowanej prosto na „oczko”, należy tylko uważać, żeby nie poparzyć całej rośliny.

Eksperymenty z ukorzeniaczem pomieszanym z wazeliną, którą smaruje się „oczko” w celu pobudzenia do wytworzenia keiki, niestety nie przyniosły u mnie nigdy żadnego efektu.

Rozmnażanie z siewu w domu zazwyczaj nie wychodzi, chociaż łatwo rośliny zapylić i doczekać się nasion po kilku miesiącach, ale do skiełkowania potrzebują one odpowiednich grzybów w podłożu, a z tym jest już gorzej. Można próbować wysiewać je na stare podłoże od innego storczyka, ale szanse na przychówek są prawie żadne.